MQ01ABD100
In Stock
1000GB, 2.5'', 5400rpm, SATA, 8MB, SMART
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| Track to track seek time | 2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 4 |
| SMART technology | Yes |
| Certification | RoHS |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Sound emission | |
| Acoustic pressure emissions | 24 dB |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD number of heads | 4 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Average seek time | 12 ms |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 4.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.18 W |
| Power consumption (write) | 1.5 W |
| Power consumption (read) | 1.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating altitude | -300 - 3000 m |
| Non-operating altitude | -300 - 12000 m |
| Operating vibration | 1 G |
| Operating shock | 400 G |
| Non-operating vibration | 5 G |
| Non-operating shock | 900 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Seek time | 22 ms |
| Product colour | Silver |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 117 g |
| Height | 9.5 mm |
| Depth | 100 mm |