DK30CHHPDUK
In Stock
StarTech.com USB-C Dock - Dual Monitor 1080p HDMI Laptop Docking Station - 65W Power Delivery - 1x USB-C, 3x USB-A, Ethernet - Dual Video USB 3.1 Gen 1 Type-C Dock - Mac & Windows (DK30CHHPDUK)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- FULL FEATURE USB-C DOCKING STATION: Offers dual screen 1080p HDMI video, 3x USB-A, 1x USB-C, 65W Power Delivery, Gigabit Ethernet and 3.5mm audio providing an efficient USB 3.1 5Gbps docking solution
- POWER & CHARGE YOUR LAPTOP: This USB Type-C port replicator powers and charges while you work with 65W PD for ultrathin laptops like Thinkpad T Series, X1 Carbon, Surface Pro7, & USB-C Chromebooks
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Network | |
| Full duplex | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Full duplex | No |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 245 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Storage | |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Power plug type | Type N |
| Compatible power plug types | UK |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 4.5 A |
| Software | |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 310 g |
| Width | 80 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.07 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 234 mm |
| Package height | 82 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.07 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 234 mm |
| Package height | 82 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
| Certificates | |
| Logistics data | |