PRIVSCNLT15
In Stock
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNLT15)
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • FULLY COMPATIBLE: Universal fit and won't interfere with top-mounted webcams on 15" 16:9 notebooks like Dell Precision M3800, Acer Aspire 5733, and HP EliteBook 840 G5 among other top brands
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size38.1 cm (15")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesRoHS
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Storage folderYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Protection featuresScratch-resistant
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to40%
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth213 mm
Width355 mm
Weight52 g
Height10 mm
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Packaging data
Package height30 mm
Package depth383 mm
Package width259 mm
Package weight214 g
Other features
Product colourTransparent
Compliance certificatesRoHS
Sustainability
Sustainability complianceYes
Logistics data
Master (outer) case width300 mm
Master (outer) case length410 mm
Master (outer) case height300 mm
Products per master (outer) case50 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
HP 15.6-in Privacy Filter
New
HP 15.6-in Privacy Filter Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
Kensington Privacy Screen Filter for 14" Laptops 16:9 - 2-Way Removable
Bestseller
Kensington Privacy Screen Filter for 1... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing