SLSATAF36
In Stock
StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Features | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector gender | Female/Female |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.9144 m |
| Connector 1 | SATA 13-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | SATA 7-pin + Molex (4-pin) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Weight | 32 g |
| Product colour | Red |
| Certification | REACH, CE |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.9144 m |
| Connector 1 | SATA 13-pin |
| Product colour | Red |
| Certification | REACH, CE |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 32 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 37 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 36in Slimline SATA to SAT...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 24in Latching SATA Cable
Login for pricing
StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
StarTech.com 0.3m SATA Extension Cable
Popular
StarTech.com 12in Latching SATA Cable
Hot Product
StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT...