CC1M80GUSB4CABLE
In Stock
StarTech.com 1m (3.3ft) USB4 Cable, 80Gbps, USB-IF Certified USB-C Cable, 240W, 8K 120Hz/4K 240Hz DP2.1, Thunderbolt 4 Compatible, Black
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Versatile USB4 Performance: Enhance productivity with full USB4 capabilities, featuring 8K 120Hz video, 80Gbps, and 240W charging over a single connection; The 1-meter (3.3-foot) cable length is ideal for desk workstations and portable USB-C displays
- Ultra-Fast Docking Cable: Designed to work seamlessly with USB-C or Thunderbolt 4 docks; Drive an 8K 120Hz or dual 4K 120Hz displays via DP2.1 (DP80) w/DSC for professional 3D imaging; Ideal for high-performance laptops such as Apple M-series Pro/Max MacBooks
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 30/34 |
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Fast charging | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Maximum data transfer rate | 80 Gbit/s |
| Cable diameter | 5 mm |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight | 53 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 53 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 66 g |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 66 g |
| Packaging content | |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 4x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certificates | |
| Other features | |
| Cable type | Round cable |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 104 pc(s) |
| Master (outer) case width | 19.7 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |