LH75QMCEBGCXEN
In Stock
75", VA, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 4000:1, 178/178, 8 ms, Bluetooth, WiFi, RJ-45, HDCP, DP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1682.3 x 960.4 x 28.5 mm, 33.4 kg
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Ultra Slim Depth
  • Even Bezel
  • Centered VESA Holes
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Display diagonal (metric)189 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate25%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)214.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1682.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height960.4 mm
Display weight33.4 kg
Packaging data
Package width1839 mm
Package depth180 mm
Package height1113 mm
Package weight43.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPort version1.2
DisplayPorts in1
Thin Client
Other features
Flash memory16000 MB
Display technologyLCD
BluetoothYes
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Optional featuresWMN-B50SC STN-L4355C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM75C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 16/7
New
Samsung QB65C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Hot Product
Samsung QM85C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7 Samsung QB75C Digital signage flat pan... Login for pricing