LH55OMBEBGBXEN
In Stock
55", ADS, 4K UHD (3840 x 2160), 3000 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, WiFi, RJ-45, HDCP, HDMI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1253.4 x 724.2 x 54.5 mm, 23.1 kg
  • High picture quality
  • Slim design
  • Content management
Display
Panel typeADS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness3000 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.315 x 0.315 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate1%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Product designDigital signage flat panel
Bezel width (top)1.91 cm
Bezel width (side)1.91 cm
Bezel width (bottom)1.91 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationEMC Class A, Safety 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourDark Blue Gray
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)450 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 / 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 5.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1253.4 mm
Display depth54.5 mm
Display height724.2 mm
Display weight23.1 kg
Packaging data
Package width1420 mm
Package depth178 mm
Package height879 mm
Package weight29.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeADS
DisplayPort version1.2
RJ-45 output ports1
RJ-45 input ports1
Video outYes
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)Yes
Audio in (mini jack)No
Thin Client
Features
Wall mountableYes
Other features
RJ-45 output ports1
RJ-45 input ports1
Video outYes
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory8000 MB
Display technologyLCD
Bezel width (top)1.91 cm
Bezel width (side)1.91 cm
Bezel width (bottom)1.91 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 3000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7 Samsung OM55B Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0 Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM85C Digital signage flat pan... Login for pricing
Samsung QB75C Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7