LS27BG400EUXEN
In Stock
27" FHD monitor with IPS panel, 240Hz refresh rate and 1ms (GtG) response time
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • IPS panel comes together for a crystal clear picture
  • G-Sync compatible monitor has a 240Hz refresh rate and 1ms (GtG) response time
  • Ultrawide Game View
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate240 Hz
Display brightness (min)320 cd/m²
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardsRGB
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Equalizer
Low input lagYes
Game featuresSuper Arena Gaming UX, Super Ultrawide GameView
Adaptive pictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)48 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)21 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)5.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-3 - 22°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Weight & dimensions
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Width (with stand)614.7 mm
Depth (with stand)244.8 mm
Height (with stand)571.1 mm
Weight (with stand)5.3 kg
Weight (without stand)3.6 kg
Package width685 mm
Package depth469 mm
Package height168 mm
Package weight7 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width685 mm
Package depth469 mm
Package height168 mm
Package weight7 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, HDMI
Stand typeHAS stand
Other features
Low input lagYes
Adaptive pictureYes
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Height (without stand)376.6 mm
Depth (without stand)85.4 mm
Width (without stand)614.7 mm
Power consumption (max)48 W
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung G40B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Samsung G40B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.... Login for pricing