Philips 5000 series 34B2U5600C/00 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Dual QHD LCD Grey
SKU
34B2U5600C/00
In Stock
Curved Business monitor 34B2U5600C WQHD monitor with USB-C
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Pixel density109.68 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)120%
HD typeDual QHD
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.23175 x 0.23175 mm
Horizontal scan range30 - 220 kHz
Vertical scan range48 - 120 Hz
Viewable size, horizontal79.7 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Backlight typeW-LED
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)4000:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)104%
Panel typeVA
Haze rate25%
LED backlightYes
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
HBR3 supportYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Design
Product colourGrey
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-C upstream ports quantity2
HDCP version1.4/2.2
Technical details
Height (without stand)369 mm
Depth (without stand)112 mm
Width (without stand)807 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourGrey
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Power supply typeInternal
Weight (with stand)10.4 kg
Surface hardness3H
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)18 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)28.3 W
Power consumption (PowerSave)20.5 W
Energy efficiency class (SDR)F
Operational conditions
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)369 mm
Depth (without stand)112 mm
Width (without stand)807 mm
Width (with stand)807 mm
Depth (with stand)281 mm
Height (with stand)575 mm
Weight (with stand)10.4 kg
Weight (without stand)7.64 kg
Package width980 mm
Package depth188 mm
Package height525 mm
Package weight15.7 kg
Packaging data
Package width980 mm
Package depth188 mm
Package height525 mm
Package weight15.7 kg
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Other features
HBR3 supportYes
Height (without stand)369 mm
Depth (without stand)112 mm
Width (without stand)807 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 5000 series 34B2U5600C/00 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Dual QHD LCD Grey