OTLC5123DNVMEM.2/80
In Stock
Inception SSD 512GB NVMe M.2 3D TLC 80mm
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Does not invalidate OEM warranty
  • 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
  • Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Hard drive
PCI Express interface data lanesx4
SSD capacity512 GB
Memory type3D TLC
Seek time0 ms
Access time0.2 ms
Performance
Windows operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
Low-density parity-check (LDPC)Yes
TBW rating200
Hot-swapNo
SSD capacity512 GB
S.M.A.R.T. supportYes
Read speed2100 MB/s
Write speed1900 MB/s
ECCYes
Memory type3D TLC
Random write (4KB)179200 IOPS
Random read (4KB)102400 IOPS
Seek time0 ms
Mean time between failures (MTBF)1000000 h
Hardware encryptionNo
Data transfer rate8 Gbit/s
Access time0.2 ms
Compatible productsUniversal
Data transmission
Read speed2100 MB/s
Write speed1900 MB/s
Random write (4KB)179200 IOPS
Random read (4KB)102400 IOPS
Data transfer rate8 Gbit/s
Endurance
Features
InterfacePCI Express 3.0
Component forPC/Laptop
NVMeYes
TBW rating200
Hot-swapNo
S.M.A.R.T. supportYes
ECCYes
Hardware encryptionNo
SSD form factorM.2
Compatible productsUniversal
Harmonized System (HS) code84717070
Power
Power consumption (write)2.97 W
Power consumption (read)2.89 W
Power consumption (idle)0.49 W
Operating voltage3.3 V
Design
SSD form factorM.2
Packaging data
Storage drive adapter includedNo
Package typeBlister
Screws includedNo
System requirements
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-45 - 105 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 98%
Storage relative humidity (H-H)5 - 98%
Operating shock1500 G
Operating vibration16 G
Maximum operating altitude120000 m
Technical details
Operating shock1500 G
Operating vibration16 G
Compliance certificatesRoHS
Software
Weight & dimensions
Package typeBlister
Other features
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Screws includedNo
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Origin Storage Inception SSD 512GB NVMe M.2 3D TLC 80mm
Hot Product
Origin Storage Inception SSD 512GB NVM... Login for pricing
Apacer Panther AS330 2.5" 480 GB Serial ATA III TLC Apacer Panther AS330 2.5" 480 GB... Login for pricing
Kingston Technology A400 480 GB 2.5" Serial ATA III TLC