Neomounts DS75-450BL2 Monitor arm 17-32" - gas spring - Topfix - 180°-stop
SKU
DS75-450BL2
Mounting
Maximum weight capacity (per display)8 kg
Desk thickness (min)1 cm
Desk thickness (max)4.5 cm
Minimum screen size43.2 cm (17")
Panel mounting interface75 x 75 mm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp/Grommet
Maximum screen size81.3 cm (32")
Ergonomics
Cable managementYes
Adjustable depthYes
Depth adjustment range143 - 553 mm
Height adjustmentYes
Height adjustment range291 - 560 mm
Pivot angle-180 - 180°
Swivel angle range-90 - 90°
Swivel angle20°
Tilt angle range-10 - 10°
Angle of rotation360°
Height adjustment typeGas spring
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
SwivellingYes
Width adjustment99 cm
Design
Product colourBlack
Housing materialSteel
Technical details
Mounting typeDesk
Minimum weight1 kg
Product colourBlack
Width adjustment range0 - 540 mm
Cable managementYes
Warranty period5 year(s)
Weight & dimensions
Width761 mm
Depth115 mm
Height646 mm
Weight6.4 kg
Package width320 mm
Package depth152 mm
Package height445 mm
Package weight7.9 kg
Package net weight7.9 kg
Packaging data
Package width320 mm
Package depth152 mm
Package height445 mm
Package weight7.9 kg
Package net weight7.9 kg
Packaging content
Mounting kitYes
Other features
Minimum weight1 kg
Warranty period5 year(s)
MountingClamp/Grommet
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case width335 mm
Master (outer) case length325 mm
Master (outer) case height460 mm
Master (outer) case gross weight15.9 kg
Products per master (outer) case2 pc(s)
Country of originChina
Products per pallet (EU)40 pc(s)
Master (outer) case net weight14.3 kg
Harmonized System (HS) code7326909890
You may also be interested in
Compare Products
Product Neomounts DS75-450BL2 Monitor arm 17-32" - gas spring - Topfix - 180°-stop
Hot Product
Neomounts DS75-450BL2 Monitor arm 17-3... Login for pricing
V7 Touch Adjust Monitor Mount V7 Touch Adjust Monitor Mount Login for pricing
DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19
Bestseller
DELL Pro Dual Monitor Stand - MDS19 Login for pricing
Kensington One-Touch Height Adjustable Dual Monitor Arm
New
Kensington One-Touch Height Adjustable... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor Stand - Ergonomic Desktop Monitor Stand for up to 32" VESA Displays - Free-Standing Articulating Universal Computer Monitor Mount - Adjustable Height - Silver StarTech.com Dual Monitor Stand - Ergo... Login for pricing