Microconnect USBAB20B-ACTIVE USB cable USB 2.0 20 m USB A USB B Black
SKU
USBAB20B-ACTIVE
In Stock
Active USB 2.0 A-B Cable with integrated repeater, 20m
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Integrated booster for a loss-less signal transmission
- Compatible with Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 10 & MAC
- no adaptor required
- Plug & Play
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 20 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 762 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |
| Weight | 762 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 276 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 773 g |
| Packaging data | |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 276 mm |
| Package height | 45 mm |