27GS60QC-B.AEKQ
In Stock
27'' UltraGear QHD 2560 x 1440 VA, 1000R, 1ms, 180Hz, 300cd/m², 3000:1, HDR 10, HDR Effect, AMD FreeSync, 604.9 x 450.7 x 226.5mm, 4.8kg
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • 27" QHD 1000R curved display
  • 180Hz refresh rate
  • 1ms (GtG) response time
  • HDR10 / up to sRGB 99% color gamut expression
  • 3-side virtually borderless design
  • AMD FreeSyncTM / VESA certified AdaptiveSync
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Display diagonal (metric)68.4 cm
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.8 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)22 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours22 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours29 kWh
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Frameless designYes
Camera
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Weight & dimensions
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Width (with stand)604.9 mm
Depth (with stand)226.5 mm
Height (with stand)450.7 mm
Weight (with stand)4.8 kg
Weight (without stand)3.5 kg
Package width685 mm
Package depth160 mm
Package height435 mm
Package weight6.3 kg
Packaging data
Package width685 mm
Package depth160 mm
Package height435 mm
Package weight6.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Power cable length1.8 m
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Features
Other features
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)363.8 mm
Depth (without stand)95.7 mm
Width (without stand)604.9 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG UltraGear 27GS60QC 27" VA QHD 180Hz 1ms Curved Gaming Monitor
Hot Product
LG UltraGear 27GS60QC 27" VA QHD... Login for pricing
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor HP E-Series E14 G4 Portable Monitor Login for pricing
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD Black