40U990A-W.AEK
In Stock
40 Inch UltraFine 5K2K WUHD Nano IPS Black Monitor with Thunderbolt 5 PD 96W
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • World’s first 5K2K monitor with ThunderboltTM 5 for pro-level performance
  • See sharper, work smarter—5K2K clarity for design, editing, and visual precision
  • A wide 5K2K display built for creative precision and focused workflows
  • Nano IPS Black and HDR 600 deliver deep blacks, vivid color, and contrast
  • From bold to subtle, up to 99% DCI-P3 ensures impeccable color in every project
  • 2000:1 contrast ratio delivers deeper blacks and remarkable visual depth
  • ThunderboltTM 5 powers fast, stable 5K2K production with 96W charging
  • Connect two monitors and a laptop with a clean, single-cable daisy chain setup
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)450 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.06 billion colours
Native aspect ratio21:9
Pixel density139 ppi
Colour gamut99%
Maximum refresh rate120 Hz
Display brightness (min)320 cd/m²
HD typeWUHD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1815 x 0.1815 mm
Aspect ratio32:9
3DNo
Backlight typeEdge-Lit
Display resolution5120 x 2160 pixels
Display diagonal100.8 cm (39.7")
Contrast ratio (typical)2000:1
Response time (fast)5 ms
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeNano IPS
DCI-P3 coverage99%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 600, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating2500R
Display diagonal (metric)101 cm
LED backlightYes
Display brightness400 cd/m²
High frequency rate144 Hz
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power20 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power20 W
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Low input lagNo
FPS counterNo
Management features
On Screen Display (OSD)No
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
MultiroomNo
Adaptive Sound ProNo
Audio Return Channel (ARC)No
Design
Market positioningProfessional
Country of originChina
Product colourBlack
RefurbishedNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
USB upstream port typeUSB Type-C
USB Type-C downstream ports quantity4
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version2.1
Charging port typeUSB Type-C
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
USB requiredNo
BluetoothNo
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)419.1 mm
Depth (without stand)106.7 mm
Width (without stand)947.4 mm
Cable lock slotNo
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originChina
Power supply typeInternal
Weight (with stand)14.1 kg
TouchscreenNo
Network
BluetoothNo
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
On Screen Display (OSD)No
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)1.2 W
Power consumption (typical)40 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours45 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours58 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)419.1 mm
Depth (without stand)106.7 mm
Width (without stand)947.4 mm
Width (with stand)947.4 mm
Depth (with stand)259.1 mm
Height (with stand)614.7 mm
Weight (with stand)14.1 kg
Weight (without stand)9.21 kg
Package width1206.5 mm
Package depth200.7 mm
Package height419.1 mm
Package weight17.8 kg
Packaging data
Package width1206.5 mm
Package depth200.7 mm
Package height419.1 mm
Package weight17.8 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Remote control includedNo
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Thunderbolt, USB Type-C
Remote control batteries includedNo
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedNo
Quick start guideYes
ManualYes
Power adapter includedYes
Installation CDNo
Swivel armNo
Features
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage99%
Low input lagNo
FPS counterNo
Height (without stand)419.1 mm
Depth (without stand)106.7 mm
Width (without stand)947.4 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 40U990A-W computer monitor 100.8 cm (39.7") 5120 x 2160 pixels WUHD LCD Black LG 40U990A-W computer monitor 100.8 cm... Login for pricing
Lenovo ThinkVision P32pz-30 LED display 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Lenovo ThinkVision P32pz-30 LED displa... Login for pricing