32UR500K-B.AEK
In Stock
LG UltraFine 4K HDR monitor 32UR500K - 31.5" UltraFine 4K HDR monitor | HDR10 with DCI-P3 90% (Typ.) | Dynamic Action Sync / Black Stabilizer | Stereo Speaker with Waves MaxxAudio® | Tilt Adjustable Stand
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • 31.5-inch UltraFine 4K (3840x2160) resolution displays breathtaking clarity and fine detail
  • HDR10 with DCI-P3 90% (Typ.) provides a more life-like picture
  • Stereo Speaker with Waves MaxxAudio® brings thrills with the stereo sound
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut90%
Maximum refresh rate60 Hz
Display surfaceGloss
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time4 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
Display brightness (peak)250 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeAHVA
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro)
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningConsumer
Country of originChina
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.0a
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)420 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Country of originChina
Weight (with stand)6.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)31.6 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours37 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1950388
Weight & dimensions
Height (without stand)420 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714 mm
Width (with stand)714 mm
Depth (with stand)223.3 mm
Height (with stand)512 mm
Weight (with stand)6.2 kg
Weight (without stand)5.2 kg
Package width807 mm
Package depth507 mm
Package height214 mm
Package weight9.2 kg
Packaging data
Package width807 mm
Package depth507 mm
Package height214 mm
Package weight9.2 kg
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Sustainability
Features
Other features
DCI-P3 coverage90%
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)420 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32IN 4K UHD 3840X2160 VA computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black LG 32IN 4K UHD 3840X2160 VA computer m... Login for pricing