27GS50F-B.AEKQ
In Stock
27'' FHD 1920 x 1080, 180Hz VA, 250cd/㎡, 5ms, 3000:1, DisplayPort, HDMI, Headphone out, 613.69 x 201.61 x 456.05 mm, 3.87kg
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Colour depth8 bit
Display diagonal (metric)68.6 cm
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
FPS counterYes
Design
Market positioningGaming
Country of originSouth Korea
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Technical details
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.87 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
AC adapter output voltage19 V
Weight & dimensions
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
Width (with stand)613.7 mm
Depth (with stand)201.6 mm
Height (with stand)456.1 mm
Weight (with stand)3.87 kg
Weight (without stand)3.25 kg
Package width776 mm
Package depth156 mm
Package height435 mm
Package weight5.9 kg
Packaging data
Package width776 mm
Package depth156 mm
Package height435 mm
Package weight5.9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.8 m
Features
Other features
FPS counterYes
Height (without stand)364.1 mm
Depth (without stand)39.3 mm
Width (without stand)613.7 mm
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black LG 27GS50F-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor HP E-Series E14 G4 Portable Monitor Login for pricing
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.... Login for pricing
ASUS ZenScreen MB166C computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black