LG 27BA550-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
SKU
27BA550-B
In Stock
27", IPS , Full HD 1920 x 1080, 16:9, 250 cd/m2, 100 Hz, HDMI, DP, 2 x SuperSpeed USB 5 Gbps downstream, 2 x USB 2.0 downstream
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • 27” Full HD (1920x1080) IPS display
  • Built-in power and speaker
  • 100Hz Refresh Rate
  • LG Switch app
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • Tilt/Height/Swivel/Pivot (Bi-direction) adjustable stand
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesSuper+ Resolution
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power2 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Technical details
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range0 - 45°
Tilt angle range-5 - 21°
PivotYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (off)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy consumption (SDR) per 1000 hours15 kWh
Packaging content
Stand includedYes
Packaging data
Stand includedYes
Other features
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27BA550-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black LG 27BA550-B computer monitor 68.6 cm... Login for pricing
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor HP E-Series E14 G4 Portable Monitor Login for pricing
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Bestseller
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39.... Login for pricing
ASUS ZenScreen MB166C computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black ASUS ZenScreen MB166C computer monitor... Login for pricing