24MS550-B.AEK
In Stock
24” IPS 1920 x 1080 Full HD, 100Hz, 5ms, 250cd/m², HDMI, Speaker 2W x 2, 539.9 x 447.6 x 219.4 mm, 3.2 kg
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • 24” IPS Full HD display
  • 100Hz Refresh Rate
  • Built-In Speaker & Tilt/Height Adjustable Stand
  • 3-side Virtually Borderless design
  • Reader Mode / Flicker Safe
  • 5ms (GtG) response time
  • Black Stabilizer, Crosshair, and Dynamic Action Sync
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Crosshair, DAS Mode, Super+ Resolution
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.4 cm
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
Design
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Illuminated standNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity1
HDMIYes
Technical details
Height (without stand)321.4 mm
Depth (without stand)56.2 mm
Width (without stand)539.9 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)321.4 mm
Depth (without stand)56.2 mm
Width (without stand)539.9 mm
Width (with stand)539.9 mm
Depth (with stand)219.4 mm
Height (with stand)447.6 mm
Weight (with stand)3.2 kg
Weight (without stand)2.4 kg
Package width607 mm
Package depth175 mm
Package height404 mm
Package weight4.5 kg
Packaging data
Package width607 mm
Package depth175 mm
Package height404 mm
Package weight4.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Features
Other features
Height (without stand)321.4 mm
Depth (without stand)56.2 mm
Width (without stand)539.9 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 24MS550-B computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black LG 24MS550-B computer monitor 60.5 cm... Login for pricing