ZAGG0060GB
In Stock
MediaTek Dimensity 6400 (8C, 2x A76 @2.5 GHz + 6x A55@2.0 GHz), 8GB LPDDR4x, 128GB UFS 2.2, 12.1" 2.5K (2560x1600) IPS 600nits (typical) / 800nits (HBM) 96% DCI-P3 90Hz Touch, Arm Mali-G57 MC2 GPU, Wi-Fi 5 802.11ac 1x1 + BT5.2, Front 8.0MP / Rear 13.0MP, Android 15 or Later
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • MediaTek Dimensity 6400 (8C, 2x A76 @2.5GHz + 6x A55@2.0GHz)
  • 12.1" 2.5K (2560x1600) IPS 600nits (typical) / 800nits (HBM) 96% DCI-P3 90Hz Touch
  • 8GB LPDDR4x
  • 128GB UFS 2.2
  • Arm Mali-G57 MC2 GPU
  • Android 15 or Later
Display
Display resolution2560 x 1600 pixels
LED backlightYes
Display brightness600 cd/m²
Display diagonal30.7 cm (12.1")
HD typeWQXGA
Native aspect ratio16:10
Panel typeIPS
Maximum refresh rate90 Hz
Processor
Processor manufacturerMediaTek
Processor modelDimensity 6400
Processor cores8
Processor familyMediatek
Memory
Internal memory8 GB
Internal memory typeLPDDR4x-SDRAM
Storage
Storage mediaUFS
Internal storage capacity128 GB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Graphics
Graphics card familyARM
Graphics cardMali-G57 MC2
Audio
Number of built-in speakers4
Camera
Rear camera typeSingle camera
Rear camera resolution (numeric)13 MP
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)8 MP
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Ports & interfaces
USB 2.0 Type-C ports quantity1
Navigation
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
Sensors
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
Design
International Protection (IP) codeIP52
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourGrey
CertificationRoHS
Colour nameLuna Grey
Performance
Operating system installedAndroid 15
Position locationYes
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
GalileoYes
Hall sensorYes
Technical details
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourGrey
Processor manufacturerMediaTek
Software
PlatformAndroid
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity10200 mAh
Battery includedYes
Power
AC adapter input voltage100 - 240 V
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter output voltage10 V
AC adapter output current4.5 A
USB Type-C charging portYes
Endurance
Energy efficiency classF
Energy efficiency scaleA to G
Battery endurance per cycle6692 min
Battery endurance in cycles1000
Repeated free fall reliability classE
Repairability classA
Weight & dimensions
Width278.8 mm
Depth181.1 mm
Height6.49 mm
Weight530 g
Packaging content
AC adapter includedYes
Certificates
CertificationRoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Other features
Processor familyMediatek
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo Tab K12 Mediatek 128 GB 30.7 cm (12.1") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 15 Grey Lenovo Tab K12 Mediatek 128 GB 30.7 cm... Login for pricing
Samsung Galaxy Tab Active5 Enterprise Edition 5G Samsung Exynos LTE-TDD & LTE-FDD 128 GB 20.3 cm (8") 6 GB Wi-Fi 6 (802.11ax) Android 14 Green
Bestseller
Samsung Galaxy Tab Active5 Enterprise... Login for pricing
Crosscall CORE-T5 4G Qualcomm Snapdragon LTE-TDD & LTE-FDD 32 GB 20.3 cm (8") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Black Crosscall CORE-T5 4G Qualcomm Snapdrag... Login for pricing
Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32.3 cm (12.7") 8 GB Wi-Fi 6E (802.11ax) Android 14 Grey Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32... Login for pricing
Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 128 GB 32.3 cm (12.7") 8 GB Wi-Fi 6E (802.11ax) Android 14 Grey
Hot Product
Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 128 GB 32... Login for pricing
TERRA PAD 1201 4G Mediatek LTE 256 GB 32 cm (12.6") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 14 Anthracite TERRA PAD 1201 4G Mediatek LTE 256 GB... Login for pricing