Lenovo 40AW0065WW mobile device charger Universal Black AC Indoor
SKU
40AW0065WW
In Stock
65W USB-C AC Travel Adapter, 1.8 m, Black
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Ultraportable, lightweight design perfect for frequent commutes and travel
  • Effortlessly refuel your USB-C laptop or device on the go with a single adaptor
Performance
Plug and PlayYes
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
USB Type-C ports quantity1
USB Power Delivery revision3.0
Design
Plug and PlayYes
Product colourBlack
Cable length1.8 m
Power
Input current1.2 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50 - 60 Hz
Maximum output voltage20 V
Minimum output voltage5 V
Output voltage5,9,15,20 V
AC adapter power65 W
Technical details
Cables includedUSB Type-C
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Output voltage5,9,15,20 V
Sustainability complianceYes
Harmonized System (HS) code85044095
Compliance certificatesCE
Ports & interfaces
Cable length1.8 m
Weight & dimensions
Width59.7 mm
Depth42.5 mm
Height30 mm
Weight117 g
Package width170 mm
Package depth133 mm
Package height70 mm
Package weight457 g
Packaging data
Included power plug typesAU, EU, UK, US
Cables includedUSB Type-C
Package width170 mm
Package depth133 mm
Package height70 mm
Package weight457 g
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%