We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama
iiyama ProLite XB2497HSN-B1 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
XB2497HSN-B1
In Stock
24” IPS monitor with USB-C docking, LAN & ergonomic stand
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 115 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14.4 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 373.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, RGB range, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra 1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C speed, MST DP-out), extra 2 (shortcut key, Mac address, FW version), input select, audio settings (volume, mute), reset (reset all?) |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.1 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 373.5 mm |
| Width (with stand) | 538.5 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 496.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.1 kg |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| Width | 538.5 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 6.9 kg |
| USB cable length | 1 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-C |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-C |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, MBR, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, RGB range, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra 1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, USB charge, USB-C speed, MST DP-out), extra 2 (shortcut key, Mac address, FW version), input select, audio settings (volume, mute), reset (reset all?) |
| Width | 538.5 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Manufacturer warranty | 5 years (for details and eligible countries please check the Warranty section of our website) |
| Control panel | Joystick: (Centre) Power/Menu, Up/Signal Select, Down, Left/Shortcut, Right/Volume |
| Height (without stand) | 373.5 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.5 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite XB2497HSN-B1 computer m...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39....
Login for pricing
|
DELL UltraSharp U2422HE LED display 60...
Login for pricing
|
New
Samsung LS27BG400EU computer monitor 6...
Login for pricing
|
Recommended
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (3...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z24m G3 QHD Conferencing Display
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XB2497HSN-B1
|
62CAUAT1WL
|
U2422HE
|
LS27BG400EUXXU
|
U34E2M
|
4Q8N9E9#ABU
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Lenovo
|
DELL
|
Samsung
|
AOC
|
HP
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
Business
|
Gaming
|
Home
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|





