We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama
iiyama G-MASTER GC2781HSU-B1 27" 144H computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Black
SKU
GC2781HSU-B1
In Stock
Get ahead with the curved GC2781HSU-B1 featuring 144Hz refresh rate and 1ms response time
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 160 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 68 cm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Power | |
| Power cable length | 1.85 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 17 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, FreeSync, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge), display information, reset |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 98.5 mm |
| Height (with stand) | 362.5 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 439 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 439 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.85 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.85 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, FreeSync, ACR, Night Mode, Blue Light Reducer, Motion Blur Reduction, Gamma), input select, audio settings (volume, mute), store user settings (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style Colour, x-res technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge), display information, reset |
| Weight | 4 kg |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power Indicator, Joystick: Power / Menu (Center), Up / Signal Select, Down, Left / i-Style Colour / Night Mode / Blue Light Reducer, Right / Volume |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.85 m |
You may also be interested in
| Product |
iiyama G-MASTER GC2781HSU-B1 27"...
Login for pricing
|
Popular
ASUS ZenScreen MB166C computer monitor...
Login for pricing
|
New
Neon NEON-HD22-B LED display 55.9 cm (...
Login for pricing
|
Recommended
Verbatim 49590 computer monitor 35.6 c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP E-Series E22 G5 FHD Monitor
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 22 LED...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GC2781HSU-B1
|
MB166C
|
NEON-HD22-B
|
49590
|
6N4E8AA#ABU
|
12N8GAT1UK
|
| Manufacturer |
iiyama
|
ASUS
|
Neon
|
Verbatim
|
HP
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
N/A
|
Home
|
Office
|
Office
|
Business
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N/A
|
Y
|
N
|
N
|





