We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama
iiyama G-MASTER GB3272QSU-B1 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
GB3272QSU-B1
In Stock
Unleash your full gaming potential with the 180Hz GB3272QSU Red Eagle guaranteeing 0.5ms MPRT
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.273 x 0.273 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 269.1 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Power | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 48 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 27 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26.8 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 49.9 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of downstream ports | 4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 459 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, overdrive, HDR, adaptive sync, adv. contrast, night mode, blue light reducer, motion blur red., gamma), input select (auto, manual / HDMI1, HDMI2, DP), audio adjust (volume, mute), store user setting (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style colour, X-Res Technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDCI/CI control, USB charge), setup menu (PIP/PBP, sub source, PiP position, PiP size, swap), display information, reset (reset all) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 459 mm |
| Width (with stand) | 717 mm |
| Depth (with stand) | 290 mm |
| Height (with stand) | 609 mm |
| Weight (with stand) | 8.6 kg |
| Package width | 890 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Width | 717 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Depth | 290 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 890 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Package type | Box |
| USB cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| USB cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, overdrive, HDR, adaptive sync, adv. contrast, night mode, blue light reducer, motion blur red., gamma), input select (auto, manual / HDMI1, HDMI2, DP), audio adjust (volume, mute), store user setting (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style colour, X-Res Technology, sharpness, HDMI range, direct drive mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, opening logo, power LED, DDCI/CI control, USB charge), setup menu (PIP/PBP, sub source, PiP position, PiP size, swap), display information, reset (reset all) |
| Width | 717 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Depth | 290 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Joystick, power / menu (center), up / signal select, down, left / i-Style colour, night mode, blue light reducer, right / volume |
| Height (without stand) | 459 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.8 m |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
iiyama G-MASTER GB3272QSU-B1 computer...
Login for pricing
|
Hot Product
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor
Login for pricing
|
DELL UltraSharp U2422HE LED display 60...
Login for pricing
|
New
HP E-Series E27m G4 QHD USB-C Conferen...
Login for pricing
|
Popular
HP E27m G4 QHD USB-C Conferencing Moni...
Login for pricing
|
Bestseller
HP E-Series E27m G4 QHD USB-C Conferen...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GB3272QSU-B1
|
1B065AA#ABB
|
U2422HE
|
40Z29AA#ABB
|
40Z29E9#ABU
|
40Z29AA#ABU
|
| Manufacturer |
iiyama
|
HP
|
DELL
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Gaming
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




