We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama
iiyama G-MASTER GB2741HSU-B1 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
GB2741HSU-B1
In Stock
Get ahead with the 27" GB2741HSU Black Hawk monitor with IPS Panel Technology, 1ms MPRT and height adjustabe stand
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 163 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14.1 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 356 mm |
| Depth (without stand) | 47.5 mm |
| Width (without stand) | 611.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, Adaptive Sync, Adv. Contrast, Night Mode, Motion Blur Reduction, Gamma), input select (Auto/Manual, HDMI, DP), audio settings (volume, mute audio), store user settings (user modes), colour settings (6-Axis, colour temperature, user preset, i-style colour, blue light reducer, black tuner), image adjust (sharpness, RGB range, video mode adjust, x-res technology), language, setup menu (OSD h. position, OSD v. position, OSD time, OSD background, OSD rotate, opening logo, power LED, ddc/ci control), display information, reset (reset all) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Number of OSD languages | 11 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 356 mm |
| Depth (without stand) | 47.5 mm |
| Width (without stand) | 611.5 mm |
| Width (with stand) | 611.5 mm |
| Depth (with stand) | 390.5 mm |
| Height (with stand) | 552 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 442 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Width | 611.5 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Depth | 390.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 691 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 442 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OD, Adaptive Sync, Adv. Contrast, Night Mode, Motion Blur Reduction, Gamma), input select (Auto/Manual, HDMI, DP), audio settings (volume, mute audio), store user settings (user modes), colour settings (6-Axis, colour temperature, user preset, i-style colour, blue light reducer, black tuner), image adjust (sharpness, RGB range, video mode adjust, x-res technology), language, setup menu (OSD h. position, OSD v. position, OSD time, OSD background, OSD rotate, opening logo, power LED, ddc/ci control), display information, reset (reset all) |
| Width | 611.5 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Depth | 390.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Joystick / Power Button: Power / Menu (Center), Up / Input Select, Down, Right / Volume / Mute Audio, Left / Brightness / Adaptive Sync / Night Mode / Motion Blur Reduction / i-Style Colour / ECO |
| Height (without stand) | 356 mm |
| Depth (without stand) | 47.5 mm |
| Width (without stand) | 611.5 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.5 m |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
You may also be interested in
| Product |
iiyama G-MASTER GB2741HSU-B1 computer...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkVision M15 LED display 39....
Login for pricing
|
Recommended
ASUS ZenScreen MB166C computer monitor...
Login for pricing
|
Popular
Samsung LS27BG400EU computer monitor 6...
Login for pricing
|
New
HP P24v G5 FHD Monitor
Login for pricing
|
Hot Product
DELL P Series P1917S computer monitor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GB2741HSU-B1
|
62CAUAT1WL
|
MB166C
|
LS27BG400EUXXU
|
64W18AA#ABB
|
DELL-P1917SE
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Lenovo
|
ASUS
|
Samsung
|
HP
|
DELL
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 19 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Gaming
|
Business
|
Home
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
5:4
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|





