We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iiyama
iiyama DS1002C-B1 monitor mount / stand 81.3 cm (32") Desk Black
SKU
DS1002C-B1
In Stock
Simple and functional dual desktop arm
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 10 kg |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 200 - 400 mm |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivel angle | 180° |
| Turn angle | 100° |
| Tilt angle range | -85 - 15° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama DS1002C-B1 monitor mount / stan...
Login for pricing
|
Manhattan Ceiling Mount for TV & M...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Wall-Mount Monitor Arm -...
Login for pricing
|
TERRA Desk Black
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan Wall Mount for TV & Moni...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan Dual Desk Mount for TV &...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS1002C-B1
|
423625
|
ARMWALLDS
|
3030012
|
461481
|
461559
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
TERRA
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
2 to 3
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|





