We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICY BOX
ICY BOX IB-2914MSCL-C31 USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
SKU
IB-2914MSCL-C31
In Stock
Docking & Clonstation for M.2 NVMe SSD & 2.5''/3.5'' SATA SSD/HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- NEW AT ICY BOX: The world has waited a long time for this, now it's done: ICY BOX offers the first cloning station for 2.5'' and 3.5'' hard disks on M.2 NVMe SSD. Ignite the turbo for your system
- 100% TOOLLESS: Everything is very simple with ICY BOX. The unit is quickly installed with Plug & Play. The storage media are changed very simply and in a flash without tools. That saves time and nerves
- IGNITE THE DATA TURB: With USB 3.2 Gen 2, data transfer rates of up to 10 Gbit/s can be achieved. So you can take full advantage of the performance of your storage media and benefit from short charging times
- FLEXIBILITY: The USB 3.2 Gen 2 combo cable has a USB Type-C plug and also has a fixed Type-A adapter. Thus, there is always the possibility to choose the suitable host connection
- STATUS LEDs: The status LED reliably indicates the current cloning progress from 0% to 100%. In addition, there is a status LED for each drive, which informs about operation and access
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Ports & interfaces | |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Package width | 118 mm |
| Package height | 67 mm |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| LED indicators | Access, Power |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 144 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 301 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 247 mm |
| Package width | 118 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Access, Power |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Access, Power |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 510 mm |
| Master (outer) case length | 350 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
You may also be interested in
| Product |
ICY BOX IB-2914MSCL-C31 USB 3.2 Gen 2...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 / eSATA...
Login for pricing
|
Hot Product
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 to SATA...
Login for pricing
|
Bestseller
Sandberg USB3.2 Cloner Dock for NVMe M...
Login for pricing
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IB-2914MSCL-C31
|
SDOCK2U33EB
|
MS-CLONER-NVME
|
SDOCK2U33V
|
136-72
|
JLWL-UG49DK4C
|
| Manufacturer |
ICY BOX
|
StarTech.com
|
CoreParts
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
JLC
|
| Storage media type |
N/A
|
N/A
|
SSD
|
N/A
|
SSD
|
N/A
|
| Storage drive interface |
N/A
|
N/A
|
M.2
|
N/A
|
M.2
|
N/A
|
| Storage drive sizes supported |
N/A
|
N/A
|
M.2 "
|
N/A
|
M.2 "
|
N/A
|




