We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-tec
i-tec SOLOMON WH200 2K Webcam Windows Hello
SKU
CAMSOLOMON2KW200
In Stock
SOLOMON WH200 2K Webcam Windows Hello
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- 2K resolution for sharp and efficient video
- Native Windows Hello support
- Wide 92° field of view
- Automatic image optimization (Automatic Exposure (AE), Automatic White Balance (AWB), Automatic Black Level Control (ABLC))
- High quality microphone
- Integrated privacy shutter for user protection
- Plug & Play operation, no drivers required
- Universal USB connectivity
- Ideal for corporate and enterprise environments
| Video | |
|---|---|
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1280x720@30fps, 2560x1440@30fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 92° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | Yes |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Camera HD type | 2K Ultra HD |
| Diagonal field of view | 92° |
| Face tracking | Yes |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps, 1280x720@30fps, 2560x1440@30fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Auto exposure | Yes |
| Fixed focus | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Rotating | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Tripod thread | 1/4" |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 50.5 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 106 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Technical details | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
i-tec SOLOMON WH200 2K Webcam Windows...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
New
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech C930e Business Webcam
Login for pricing
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAMSOLOMON2KW200
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
i-tec
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel (approx.) |
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
2K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





