We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-tec
i-tec SOLOMON PRO 900 4K Webcam
SKU
CAMSOLOMON4K900
In Stock
SOLOMON PRO 900 4K Webcam
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Ultra HD 4K for detailed and sharp video
- Auto Framing to track the speaker
- Wide Dynamic Range (WDR) balances bright and dark areas for natural, well-exposed images.
- Wide 92° field of view
- Digital zoom & Picture-in-Picture mode
- Automatic image optimization (Automatic Exposure (AE), Automatic White Balance (AWB), Automatic Black Level Control (ABLC))
- Integrated privacy shutter for user protection
- Dual integrated microphones (stereo)
- Plug & Play operation, no drivers required
- Universal USB connectivity
- Designed for professional and executive use
| Video | |
|---|---|
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps, 2560x1440@30fps, 1920x1080@30fps, 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.29 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Digital zoom | 5x |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 92° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Camera HD type | 4K Ultra HD |
| Diagonal field of view | 92° |
| Digital zoom | 5x |
| Face tracking | No |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Auto focus | Yes |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps, 2560x1440@30fps, 1920x1080@30fps, 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.29 MP |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Auto exposure | Yes |
| Fixed focus | Yes |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Number of microphones | 2 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Rotating | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Tripod thread | 1/4" |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 50.5 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 106 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Technical details | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
i-tec SOLOMON PRO 900 4K Webcam
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
New
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech C930e Business Webcam
Login for pricing
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAMSOLOMON4K900
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
i-tec
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel (approx.) |
8MP to 12MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
3840 x 2160 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





