We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-tec
i-tec SOLOMON 700 STREAM 4K Webcam Ring Light
SKU
CAMSOLOMON4K700
In Stock
SOLOMON 700 STREAM 4K Webcam Ring Light
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Ultra HD 4K resolution / Full HD at 60 fps for detailed and sharp video
- Integrated LED ring light with adjustable intensity
- 16:9 and 9:16 aspect ratio support
- PDAF autofocus for fast and stable focusing
- No focus hunting, even during movement
- Automatic image optimization (Automatic Exposure (AE), Automatic White Balance (AWB), Automatic Black Level Control (ABLC))
- Dual integrated microphones (stereo)
- Plug & Play operation, no drivers required
- Universal USB connectivity
- Perfect for streaming and content creation
| Video | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.29 MP |
| Image sensor | |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.55 mm (1 / 2.55") |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 81° |
| Plug and Play | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Diagonal field of view | 81° |
| Plug and Play | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.29 MP |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Number of microphones | 2 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.55 mm (1 / 2.55") |
| Built-in microphone | Yes |
| Rotating | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Tripod thread | 1/4" |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 64.7 mm |
| Weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Technical details | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone pick-up range | 3 m |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
i-tec SOLOMON 700 STREAM 4K Webcam Rin...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
New
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech C930e Business Webcam
Login for pricing
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAMSOLOMON4K700
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
i-tec
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel (approx.) |
8MP to 12MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
3840 x 2160 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
N/A
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





