We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HyperX
HyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pad - Cloth (XL)
SKU
4Z7X5AA
In Stock
HyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pad - Cloth (XL)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- The seamless anti-fray stitched edges provide resistance to daily wear and tear.
- Get a smooth, consistent glide thanks to the precision surface. It’s designed to be durable, rollable, and portable.
- The textured rubber underside grips tight to keep the mousepad in place during gameplay. Play comfortably on the soft cloth surfaced with inner foam padding.
- Pulsefire Mat is available in medium, large, extra-large, and double extra-large sizes to ensure that it fits into most desk styles and space requirements.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Cloth, Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Height | 3 mm |
| Box contents | Mouse Pad |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Cloth, Rubber |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Cloth, Rubber |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 90.5 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 435 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 420 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Weight | 740 g |
| Height | 3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 90.5 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 435 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| Package width | 90.5 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 435 mm |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| UNSPSC-code | 43211802 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
HyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pa...
Login for pricing
|
Razer Gigantus V2 - 3XL Gaming mouse p...
Login for pricing
|
Razer Gigantus V2 Large Counter-Strike...
Login for pricing
|
ROLINE Mouse Pad, Cloth blue
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
4Z7X5AA
|
RZ02-03330500-R3M1
|
RZ02-03333300-R3M1
|
18.01.2041
|
| Manufacturer |
HyperX
|
Razer
|
Razer
|
Roline
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|



