We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huddly
Huddly C1 video conferencing system 12 person(s) 12 MP Ethernet LAN Video collaboration bar
SKU
7090043791075
In Stock
C1. AI-driven videobar for small and medium rooms.
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Huddly Intelligence on-device
- Real-time autonomous directing
- Engaging audio driven by AI
- Standalone or multi-camera
- Works with Microsoft Teams, Zoom and Google Meet
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Video collaboration bar |
| Number of persons | 12 person(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Video collaboration bar |
| Number of persons | 12 person(s) |
| Product colour | Black |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 4x |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Audio | |
| RMS rated power | 12 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/2.3" |
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
| Digital zoom | 4x |
| Diagonal field of view | 150° |
| Zoom capability | Yes |
| Display | |
| Viewing angle, vertical | 90° |
| Viewing angle, horizontal | 120° |
| Microphone | |
|---|---|
| Number of microphones | 16 |
| Computer system | |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Computer case | |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Power | |
| Power source type | DC |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 330 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 124.8 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 184 mm |
| Package weight | 5.03 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 184 mm |
| Package weight | 5.03 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, USB, AC |
| Power cable length | 1.93 m |
| HDMI cable length | 2 m |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Huddly C1 video conferencing system 12...
Login for pricing
|
Popular
Logitech Rally
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech Rally Bar
Login for pricing
|
AudioCodes RXV200 Compute Device for s...
Login for pricing
|
Bestseller
Yealink MeetingBar A40-031
Login for pricing
|
Recommended
Logitech Rally Bar Mini
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7090043791075
|
960-001224
|
960-001311
|
RXV200-B20
|
A40-031
|
960-001339
|
| Manufacturer |
Huddly
|
Logitech
|
Logitech
|
AudioCodes
|
Yealink
|
Logitech
|
| Product type |
Video collaboration bar
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|
Group video conferencing system
|





