We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x2.4TB HDD 2x1000W PS EU Server
SKU
P77247-425
In Stock
ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 12c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x2.4TB HDD 2x1000W PS EU Server
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4510 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 4.8 TB |
| Number of HDDs installed | 2 |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Maximum storage capacity | 153.6 TB |
| HDD interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive type | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 753.1 mm |
| Height | 42.9 mm |
| Depth | 434.6 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
New
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE ProLiant DL380 Gen11 4514Y 2.0GHz...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 6530 2.1GHz 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P77247-425
|
P87787-425
|
P87795-425
|
P71673-425
|
P77242-425
|
P81787-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Chassis type |
Rack (1U)
|
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Rack (1U)
|
Rack (2U)
|
Rack (2U)
|
| Processor family |
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Gold
|
| Redundant power supply (RPS) support |
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB
|
64GB
|


