We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 6505P 12c 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
SKU
P89233-425
In Stock
ProLiant Compute DL360 Gen12 6505P 12c 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 48 MB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | Maximum 3 PCIe Gen5 slots (x16 lanes/each) & Maximum 2 OCP3.0 slots (x16 lanes/each) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Management platform | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, and HPE OneView Advanced. Refer to the iLO 7 User Guide |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, and HPE OneView Advanced. Refer to the iLO 7 User Guide |
| Technical details | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
New
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Recommended
HPE ProLiant DL380 Gen11 4514Y 2.0GHz...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P89233-425
|
P87787-425
|
P87795-425
|
P71673-425
|
P77247-425
|
P77242-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Chassis type |
Rack (1U)
|
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Rack (1U)
|
Rack (1U)
|
Rack (2U)
|
| Processor family |
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
| Redundant power supply (RPS) support |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB
|



