We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 6505P 12c 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
SKU
P87783-425
In Stock
ProLiant Compute DL320 Gen12 6505P 12c 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 48 MB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6505P |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 64 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 with Rich IO Processor, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Rack mounting | Yes |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 607.5 mm |
| Height | 42.8 mm |
| Depth | 434.6 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX). Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
You may also be interested in
| Product |
HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
New
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE ProLiant DL380 Gen11 4514Y 2.0GHz...
Login for pricing
|
Recommended
HPE ProLiant DL380 Gen11 6530 2.1GHz 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P87783-425
|
P87787-425
|
P87795-425
|
P71673-425
|
P77242-425
|
P81787-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Chassis type |
Rack (1U)
|
Tower (4U)
|
Tower (4U)
|
Rack (1U)
|
Rack (2U)
|
Rack (2U)
|
| Processor family |
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Gold
|
| Redundant power supply (RPS) support |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB
|
64GB
|



