We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE P40496-B21 240 GB 2.5" Serial ATA TLC
SKU
P40496-B21B
In Stock
240GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 400 MB/s |
| Write speed | 235 MB/s |
| Random write (4KB) | 14000 IOPS |
| Random read (4KB) | 44000 IOPS |
| Write latency | 61 µs |
| Read latency | 124 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 240 GB |
| Read speed | 400 MB/s |
| Write speed | 235 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 14000 IOPS |
| Random read (4KB) | 44000 IOPS |
| Write latency | 61 µs |
| Read latency | 124 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 240 GB |
| Read speed | 400 MB/s |
| Write speed | 235 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 14000 IOPS |
| Random read (4KB) | 44000 IOPS |
| Write latency | 61 µs |
| Read latency | 124 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE P40496-B21 240 GB 2.5" Serial...
Login for pricing
|
HPE 875503-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
New
Samsung PM983
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung 990 Pro 4 TB M.2 PCI Express 4...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial T710 2 TB M.2 PCI Express 5.0...
Login for pricing
|
Popular
Western Digital Green WDS200T3G0C 2 TB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40496-B21B
|
875503-B21
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
MZ-V9P4T0GW
|
CT2000T710SSD8
|
WDS200T3G0C-00AZL0
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
Crucial
|
Western Digital
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND TLC
|
N/A
|
QLC
|
| SSD capacity |
200GB to 250GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC/Game console
|
PC
|
PC/notebook
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|





