We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE P26358-B21 internal solid state drive 800 GB SAS TLC
SKU
P26358-B21
In Stock
3.2TB SAS MU SFF SC PM6 SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 800 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 800 GB |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Operating voltage | 9.8 V |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 800 GB |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hardware encryption | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE P26358-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung PM1743 1.92 TB 2.5" PCI E...
Login for pricing
|
Transcend 250S 1 TB M.2 PCI Express 4....
Login for pricing
|
Hot Product
Synology Enterprise Series 1.92 TB 2.5...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Login for pricing
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P26358-B21
|
MZWLO1T9HCJR-00A07
|
TS1TMTE250S
|
SAT5221-1920G
|
P40503-B21
|
4XB7A82259
|
| Manufacturer |
HPE
|
Samsung
|
Transcend
|
Synology
|
HPE
|
Lenovo
|
| Interface |
SAS
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
TLC
|
V-NAND
|
3D NAND
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
N/A
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|





