We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE P21676-001 memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 ECC
SKU
P21676-001
In Stock
SPS-DIMM,64GB PC4-3200AA-R,4Gx4
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE P21676-001 memory module 64 GB 1 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology D4ECSO-2666-16G memory module...
Login for pricing
|
New
Synology D4ES01-16G memory module 16 G...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x8 DDR5-48...
Login for pricing
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
Login for pricing
|
HPE 64GB (1x64GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P21676-001
|
D4ECSO-2666-16G
|
D4ES01-16G
|
P43328-B21
|
P07650-B21
|
P07650-H21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Synology
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|




