We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE P00926-B21 memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 LRDIMM ECC
SKU
P00926-B21
In Stock
64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Load Reduced Smart Memory Kit
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Load reduced |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | LRDIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory ranking | 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Load reduced |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | LRDIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory ranking | 4 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 190.5 mm |
| Depth | 19.1 mm |
| Height | 88.9 mm |
| Weight | 45 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE P00926-B21 memory module 64 GB 1 x...
Login for pricing
|
Popular
HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-26...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 850882-001 memory module 64 GB 1 x...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL AA799087 memory module 32 GB 4 x...
Login for pricing
|
HPE 64GB (1 x 64GB) Quad Rank x4 DDR4-...
Login for pricing
|
HPE 850882-001 (x30 min) memory module...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P00926-B21
|
815101-B21
|
850882-001
|
AA799087
|
840759-091
|
850882-001-MOQ-30
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Memory form factor |
LRDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
| Internal memory |
64GB
|
64GB
|
64GB
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|
4 x 8 GB
|
1 x 64 GB
|
1 x 64 GB
|




