We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE Networking X120 1G SFP RJ45 T Transceiver
SKU
JD089B
In Stock
Networking X120 1G SFP RJ45 T Transceiver
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68.8 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Height | 14 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.0318 kg (0.0700 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Certification | REACH |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0318 kg (0.0700 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
HPE Networking X120 1G SFP RJ45 T Tran...
Login for pricing
|
Popular
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module f...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
Login for pricing
|
New
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-SX SFP Module for Gigab...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JD089B
|
AGM731F
|
GLC-LH-SMD=
|
J4858D
|
J9150D-ST
|
GLC-SX-MMD=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Cisco
|
HPE
|
StarTech.com
|
Cisco
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





