We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
Q1H47A
In Stock
MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
Login for pricing
|
New
HPE BC003AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
HPE BC012AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology HAT3310-16T internal hard dri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q1H47A
|
BC003AAE
|
BC012AAE
|
WD161KFGX
|
WD221KFGX
|
HAT3310-16T
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Synology
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
N/A
|
N/A
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|





