We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE LTO-5 Ultrium 3TB RW Data Cartridge
SKU
C7975A
In Stock
LTO-5 Ultrium 3TB RW Data Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Performance | |
|---|---|
| Media type | LTO |
| Product type | Blank data tape |
| Recording density | 343 kbit/inch |
| Compressed capacity | 3 TB |
| Tape durability | 1000000 pass(es) |
| Tape life | 30 year(s) |
| Tracks quantity | 1280 |
| Native capacity | 1.5 TB |
| Product colour | Blue |
| Technical details | |
| Recording density | 343 kbit/inch |
| Compressed capacity | 3 TB |
| Tape thickness | 6.4 µm |
| Tape durability | 1000000 pass(es) |
| Tape life | 30 year(s) |
| Width | 113 mm |
| Tracks quantity | 1280 |
| Tape width | 1.26 cm |
| Read speed | 280 MB/s |
| Native capacity | 1.5 TB |
| Height | 111 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Recording technology | LTO-5 Ultrium |
| Media format | Re-writable |
| Coercivity | 2500-2700 Oe |
| Basefilm | Metal Particle |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Tape length | 846 m |
| Tape thickness | 6.4 µm |
| Width | 113 mm |
| Weight | 270 g |
| Height | 111 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Tape size | 1.26 cm |
| Weight (imperial) | 0.272 kg (0.6 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 113 x 27.9 x 111 mm (4.45 x 1.1 x 4.37") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 60% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 45 °C |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |
| Other features | |
| Tape width | 1.26 cm |
| Read speed | 280 MB/s |
| Weight (imperial) | 0.272 kg (0.6 lbs) |
| Recording technology | LTO-5 Ultrium |
| Media format | Re-writable |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 113 x 27.9 x 111 mm (4.45 x 1.1 x 4.37") |
| Coercivity | 2500-2700 Oe |
| Basefilm | Metal Particle |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE LTO-5 Ultrium 3TB RW Data Cartridge
Login for pricing
|
Sony DATA CARTRIDGE A.I.T2 Blank data...
Login for pricing
|
New
Fujifilm 4048185 backup storage media...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE LTO-6 Ultrium RW Blank data tape 6...
Login for pricing
|
Popular
HPE Ultrium Universal Cleaning Cartridge
Login for pricing
|
Hot Product
HPE C7974A backup storage media Blank...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C7975A
|
SDX2-50W
|
4048185
|
C7976A
|
C7978A
|
C7974A
|
| Manufacturer |
HPE
|
Sony
|
Fujifilm
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Media type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
LTO
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Cleaning cartridge
|
N/A
|
| Product type |
Blank data tape
|
Blank data tape
|
Blank data tape
|
Blank data tape
|
N/A
|
Blank data tape
|





