We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE EH0300JDYTH internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
EH0300JDYTH
In Stock
300GB, 2.5", SAS, 15K rpm, 12Gbit/s
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE EH0300JDYTH internal hard drive 30...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Barracuda ST4000LM024 internal...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 872479-B21 internal hard drive 1.2...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 832984-001 internal hard drive 1 T...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 653953-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
HPE 500GB 6G SAS SFF internal hard dri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EH0300JDYTH
|
ST4000LM024
|
872479-B21
|
832984-001
|
653953-001
|
652745-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





