We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE Aruba Networking Networking Instant On Switch 24p Gigabit 1430
SKU
R8R49A
In Stock
Networking Instant On Switch 24p Gigabit 1430
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| I/O ports | 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports (IEEE 802.3 Type 10 BASE-T, IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T) Duplex: 10 BASET/100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 35.71 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 11.7 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption note | Maximum: 11.7W Idle: 3.2W |
| Power source | AC |
| Power supply note | Internal Power Supply |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features | |
| Performance management | Unmanaged |
| Memory and processor | 128Kb EEPROM; Packet buffer size: 2.0 Mb |
| Weight (imperial) | 1.91 kg (4.2 lbs) |
| I/O ports | 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports (IEEE 802.3 Type 10 BASE-T, IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T) Duplex: 10 BASET/100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 225 x 339.9 x 43.9 mm (8.86 x 13.4 x 1.73") |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 225 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 1.91 kg |
| Weight (imperial) | 1.91 kg (4.2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 225 x 339.9 x 43.9 mm (8.86 x 13.4 x 1.73") |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking Networking Instan...
Login for pricing
|
TP-Link TL-SG1048 network switch Unman...
Login for pricing
|
Popular
NETGEAR GS348 Unmanaged Gigabit Ethern...
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link TL-SG1016PE network switch Man...
Login for pricing
|
Hot Product
NETGEAR GS116LP Unmanaged Gigabit Ethe...
Login for pricing
|
Recommended
Zyxel GS1920-8HPv2 Managed L2/L3/L4 Gi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R8R49A
|
TL-SG1048
|
GS348-100EUS
|
TL-SG1016PE
|
GS116LP-100EUS
|
GS1920-8HPV2-GB0101F
|
| Manufacturer |
HPE
|
TP-LINK
|
Netgear
|
TP-LINK
|
Netgear
|
Zyxel
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Power over Ethernet (PoE) |
N
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Managed
|
Unmanaged
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
22 to 24
|
46 to 48
|
46 to 48
|
15 to 16
|
N/A
|
7 to 8
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|





