We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE Aruba Networking CX 6000 48p 10M/100M/1G Class4 PoE 4p SFP 1G 370W Switch
SKU
R8N85B
In Stock
Aruba Networking CX 6000 48p 10M/100M/1G Class4 PoE 4p SFP 1G 370W Switch
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | USB |
| I/O ports | 48 x 10/100/1000BASE-T Class 4 PoE ports 4 x 1 G SFP ports Supports PoE Standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.1ab |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 77.3 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP snooping, DHCP relay, DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 439 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption note | Max. Power (w/o PoE): 41.0W Max. Power (w/ PoE): 439W |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
| Latency | 1 Gbps: 1.9 μSec |
| Performance management | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Memory and processor | CPU: Dual-core Arm Cortex-A9 @ 1016 MHz Memory: 4 GB DDR3 Flash: 16 GB eMMC |
| I/O ports | 48 x 10/100/1000BASE-T Class 4 PoE ports 4 x 1 G SFP ports Supports PoE Standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 304.4 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 4.39 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking CX 6000 48p 10M/1...
Login for pricing
|
Bestseller
Ubiquiti UniFi Pro 48-Port PoE Managed...
Login for pricing
|
Hot Product
NETGEAR GSM4230P-100EUS network switch...
Login for pricing
|
Popular
Ubiquiti UniFi USW-ENTERPRISE-48-POE n...
Login for pricing
|
Recommended
Ubiquiti UniFi Enterprise XG 24 Manage...
Login for pricing
|
PLANET SGS-6310-48P6XR network switch...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R8N85B
|
USW-PRO-48-POE
|
GSM4230P-100EUS
|
USW-ENTERPRISE-48-POE
|
USW-ENTERPRISEXG-24
|
SGS-6310-48P6XR
|
| Manufacturer |
HPE
|
Ubiquiti
|
Netgear
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
Planet
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
46 to 48
|
46 to 48
|
28 to 32
|
46 to 48
|
22 to 24
|
46 to 48
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
2.5G Ethernet (100/1000/2500)
|
10G Ethernet (100/1000/10000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|





