We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE Aruba Networking Aruba Instant On 1430 8G Class4 PoE 64W Unmanaged L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) White
SKU
R8R46A#ACC
In Stock
Aruba Instant On 1430 8G Class4 PoE 64W Switch
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Management features | |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Half duplex | Yes |
| Data transmission | |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 2.7 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power consumption (max) | 90 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 64 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 770 g |
| Other features | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
You may also be interested in
| Product |
HPE Aruba Networking Aruba Instant On...
Login for pricing
|
Popular
D-Link DGS-1024D Unmanaged
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link TL-SG1016PE network switch Man...
Login for pricing
|
Recommended
NETGEAR GS108PP Unmanaged Gigabit Ethe...
Login for pricing
|
New
NETGEAR GS116LP Unmanaged Gigabit Ethe...
Login for pricing
|
Hot Product
TP-Link TL-SG1008MP network switch Unm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R8R46A#ACC
|
DGS-1024D/E
|
TL-SG1016PE
|
GS108PP-100EUS
|
GS116LP-100EUS
|
TL-SG1008MP
|
| Manufacturer |
HPE
|
D-Link
|
TP-LINK
|
Netgear
|
Netgear
|
TP-LINK
|
| Rack mounting |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Managed
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
7 to 8
|
22 to 24
|
15 to 16
|
7 to 8
|
N/A
|
7 to 8
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N/A
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|





