We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
SKU
R0Z01A
In Stock
900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) Digitally Signed Firmware HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 192 mm |
| Weight | 910 g |
| Height | 95.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 653953-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
Popular
HPE 1TB 6G SAS SFF internal hard drive...
Login for pricing
|
New
HPE BC003AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
HPE BC012AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology ?HAT3300-6T NAS 6TB SATA 3.5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Z01A
|
653953-001
|
652749-B21
|
BC003AAE
|
BC012AAE
|
HAT3300-6T
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Synology
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
NAS
|





