We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
881781-H21
In Stock
12TB SAS 12G Midline 7.2K LFF (3.5in) LP Helium 512e Digitally Signed Firmware HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 254 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 219.2 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 881781-H21 internal hard drive 12...
Login for pricing
|
New
HPE BC003AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
HPE BC012AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Bestseller
Synology HAT3310-16T internal hard dri...
Login for pricing
|
Recommended
Western Digital Red Pro internal hard...
Login for pricing
|
Hot Product
Toshiba N300 internal hard drive 10 TB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881781-H21
|
BC003AAE
|
BC012AAE
|
HAT3310-16T
|
WD122KFBX
|
MN10ADA10TS
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Western Digital
|
Toshiba
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
NAS
|
NAS
|
NAS
|





