We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 826553-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
826553-001
In Stock
8TB, 3.5", SATA III, 7.2K RPM, MDL, LFF, SC, 512e
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
New
HPE BC002AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology HAT5320-24T internal hard dri...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital DC HC590 internal hard...
Login for pricing
|
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
826553-001
|
BC002AAE
|
HAT5320-24T
|
0F65672
|
793695-B21
|
857648-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
Server
|
N/A
|
N/A
|





