We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA III
SKU
793695-B21
In Stock
8 TB, SATA 6 Gb/s, 3.5", 7200 RPM, HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
HPE 793695-B21 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
New
HPE BC002AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology HAT5320-24T internal hard dri...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital DC HC590 internal hard...
Login for pricing
|
Popular
HPE 826553-001 internal hard drive 8 T...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 10TB 3.5" SATA III internal h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
793695-B21
|
BC002AAE
|
HAT5320-24T
|
0F65672
|
826553-001
|
857648-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA III
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
NAS
|
Server
|
Server/workstation
|
N/A
|





