We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 600GB 6G SAS LFF internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
652620-B21
In Stock
600GB, SAS, 6Gb/s, 15000rpm, 3.5"
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 3.5 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Hot-Plug support | Yes |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 600GB 6G SAS LFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 872479-B21 internal hard drive 1.2...
Login for pricing
|
HPE 653953-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
HPE 500GB 6G SAS SFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 600GB 2.5" 12G SAS internal h...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1TB 6G SAS SFF internal hard drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652620-B21
|
872479-B21
|
653953-001
|
652745-B21
|
870757-B21
|
652749-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|



